با ما تماس بگیرید

شیرهای برنزی یا برنجی

  • ۲۱ فروردین، ۱۳۹۷
  • 0
  • 0
    0

شیرهای برنزی یا برنجی

دو مورد از شایع ترین مواد مورد استفاده برای تولید شیر آلات  ها ،آلیاژ برنز و برنج می باشد که  شیر های برنجی و برنزی از پر مصرفی ترین شیر آلات ها می باشند که در همه مصارف مانند لوله کشی ساختمان ها ،سیستم های بهداشتی ،سیستم های گرمایشی و ... کاربرد دارند. این ترجیح به این دلیل اتفاق می افتد که هر دو فلز بسیار قابل قیاس هستند. هر دو ترکیب،ترکیبی از عناصر متالوژیکی طبیعی هستند: برنج ،آلیاژ مس و روی است، در حالی که برنز یکی از قدیمی ترین آلیاژها می باشد که عمدتا از مس و قلع ساخته شده است. سوپاپ های تولید شده از هر دو فلز دارای مزایای متعدد و مختلفی هستند.اما کدام یک از آن ها برای کار شما مناسب تر است ،ممکن است جای بحث داشته باشد.

شیر برنز

احتمالا رومی ها برای اولین بار در اوایل قرن یک از برنزبرای ساخت جریان کنترل استفاده کرده اند. رومی ها از مس، قلع و سرب استفاده کردند تا فلزی نرم و قابل انعطاف پذیری تولید  شود، هرچند امروز  برنز شامل منگنز یا آلومینیوم و همچنین نیکل است. یک نقص برنز این است که شیرها فقط می توانند توسط ریخته گری تولید شوند. برنز نسبتا ارزان و بسیار پلاستیکی است و برای مقاومت در برابر خوردگی، مخصوصا از هر خوردگی مشابه آب دریا، عالی است.

 

انتخاب شیر برنجی

شیرهای برنجی بیشتر ازشیرهای برنزی انعطاف پذیر می باشد  و برنج نیز چند منظوره تر است .ترکیب های مختلف مس و روی یک طیف گسترده ای از برنج ها با ویژگی های مختلف ایجاد می کند. برنج بسیار مقاوم در برابر خوردگی است، هرچند سطح بالایی از کلر می تواند مقدار روی را از بین ببرد. برای آب آشامیدنی برنج یک انتخاب مناسب تر نسبت به برنز است ، زیرا معمولا دارای سطوح پایین تری از سرب نسب به برنز می باشد.

 از جمله شیرهای برنجی و برنز شامل موارد زیر می باشد:

شیر توپی،شیر صافی،شیر کشویی،شیر خودکار (یکطرفه)، شیر گازی، شیر پیسوار، شیر آتش نشانی

ما فقط به برخی از جزئیات در مورد شیرهای برنز و برنجی اشاره کردیم . برنز و برنج به راحتی اشتباه گرفته می شوند. آنها شبیه به نظر می رسند و برای بسیاری از برنامه های مشابه استفاده می شوند. این مواد، در حالی که بسیاری از ویژگی های مثبت را به اشتراک می گذارند، یکسان نیستند. بین دریچه های برنز و برنج بیش از یک تفاوت وجود دارد، اما همه در مورد آنها نمی دانند. در حالی که هر دو مواد آلیاژ هستند که مقادیر زیادی مس را شامل می شوند، آنها در قیمت و خواص متفاوت هستند.

 

shir _berenji