شیوه اجرای برنامه های تاسیساتی

نکات کلیدی در انتخاب الکترود های جوشکاری

نکات کلیدی در انتخاب الکترود های جوشکاری

شما  طبق چه استانداردی الکترود جوشکاری خود را انتخاب می کنید . نکات کلیدی در انتخاب آنها چیست ؟

در روند پیشرفت بشریت همواره نحوه ساخت  سازه و اتصال آن ها مساله ای مطرح بوده است . همواره سیر تکامل و تعاملات ما بین، به منظور پیدا کردن شیوه آسان و بهبود کیفیت ابداعات نوین ارائه شده است .

در این مسیر ابزار های مختلفی مورد استفاده قرار گرفت که این سلسله مراتب پشرفت ، تا زمان پیدایش و کشف فلزات ادامه داشت . با پیدایش و ساخت ابزارآلات فلزی نخستین جرقه های استفاده از روش های جوشکاری و الکترود در قرن نوزدهم و جریانات انقلاب صنعتی روی داد و سیرتکامل تا به امروز ادامه داشته است .

انتخاب روش جوشکاری

با گسترش فرهنگ شهر نشینی و صنایع ساخت سازه های بلند به طور گسترده ای افزایش یافت به موازات این امر ساخت سازه باید کیفیت و مقاومت مناسبی داشته باشد پس انتخاب روش جوشکاری و الکترود های مرتبط اهمیت بالایی پیدا کرد و در نتیجه  روش های متعدد برای استفاده از این ابزار نیز به وجود آمد ولی در بین کاربران استفاده از روش جوشکاری دستی (SMAW) با توجه به دید و ناظر مستقیم طرفداران بیشتری را به خود جذب کرد .

بیش از پنجاه سال از ورود این صنعت به ایران می گذزد و استفاده از آن به طور چشم گیر در صنایع و کارهای جاری مرتبط با صنایع و ساختمان ها افزایش یافت.با فراگیر شدن این محصولات کارخانه های تولیدی به دنبال بهبود کیفیت و عملکرد محصولات همواره سعی بر این داشته اند در ساخت الکترود های جوشکاری استفاده از مواد اولیه با کیفیت و سنجش کیفیت محصولات در آزمایشگاه های مرتبط با مواد شیمیایی ، کوانتومتری و کانی شناسی به منظور آنالیز دقیق مواد اولیه ، خواص فیزیکی و مکانیکی در ساختار میکروسکوپی فلز جوش را مورد بررسی قرار دهند  تا با این اقدامات  ایمنی را فراهم ودریافت تاییدیه های لازم برای تولید انبوه و صادرات محصول را بدست آورند .

الکترود ها بر اساس جنس و متریال به کار رفته در دسته های گوناگونی قرار می گیرند. این محصولات که تحت عنوان سیم جوش نیز شناخته می شود بر اساس ظاهر دارای دو مشخصه کلی می باشد :

  • آهن به کار رفته در پایه الکترود
  • فلز جوش که با پارامتر od جهت دسته بندی قطر شناخته می شود

نحوه شناخت الکترود ها

در جوشکاری مشخصات الکترودها با یک سری اعداد مشخص می گردند..

به عنوان مثال :E6010

علامت اول

در علائم الکترود بالا E مشخص می نماید که این الکترود برای جوشکاری برق بوده با استقاده می شود.

علامت دوم

عدد ۶ و ۰ یعنی مشخصه فشار کشش گرده جوش بر حسب پاوند بر اینچ مربع بوده بایستی آن را در ۱۰۰۰ ضرب نمود یعنی فشار کشش گرده جوش این نوع الکترود ۶۰۰۰۰ پاوند بر اینچ مربع است.

علامت سوم

حالات جوش را مشخص می کند که همیشه این علامت ۱ یا ۲ یا ۳ می باشد.

علامت چهارم

خصوصیات ظاهری گرده جوش و نوع جریان را مشخص می نماید که این علائم از ۰ شروع و به ۶ ختم می گردند.

 

  • علامت چهارم یا آخر صفر باشد موارد استعمال این الکترودها تنها با جریان مستقیم یا DCو با قطب معکوس می باشد. نفوذ این جوشکاری زیاد و شکل مهره های جوش آن تخت و درجه سختی گرده جوش تقریباً زیاد می باشد.
  • علامت چهارم یک باشد موارد استعمال این الکترود با DC ، AC می باشد. شکل ظاهری جوش این الکترود صاف و در شکافها و درزها کمی مقعر و درجه سختی جوش کمی زیادتر از گرده اول است.
  • علامت چهارم ۲ باشد موارد استعمال الکترود با AC ، DC می باشد.نفوذ جوش متوسط و درجه سختی جوش کمی کمتر از دو گروه قبل می باشد نمای ظاهری آن محدب است.
  • علامت چهارم ۳ باشد این الکترود را می توان با جریان AC متناوب یا جریان مستقیم به کار برد. درجه سختی گرده جوش این الکترود کمتر از دو گرده اول و دوم و کمی بیشتر از گرده سوم می باشد و نیز در دارای قوس الکتریک خیلی آرام و نفوذ کم و شکل مهره های آن در درزهای شکل محدب می باشد.
  • علامت چهارم ۴ باشد این الکترود را می توان با جریان DC ، AC به کار برد. موارد استعمال این الکترود برای شکافهای عمیق یا در جائی که چندین گرده جوش به روی هم لازم است می باشد.
  • علامت آخر ۵ باشد مشخصه این علامت این است که فقط جریان DC مورد استفاده قرار می گیرد و موارد استعمال آن در شکافهای باز و عمیق است. درجه سختی گرده جوش این الکترود کم و دارای قوس الکتریکی آرامی است و پوشش شیمیایی آن از گروه پوشش الکترودهای بازی است.
  • علامت آخر ۶ باشد. خواص و مشخصه آن مطابق گروه ۶ است با این تفاوت که با جریان Ac مورد استفاده قرار می گیرد.

الکترود روتیلی

از معروف ترین الکترود های جوشکاری (سیم جوش) الکترود های روتیلی می باشد که به عنوان الکترود مخصوص لوله کشی گاز شناخته  می شود .

این دسته از الکترود ها در رمینه جوشکاری لوله گاز خانگی کاربرد دارند .

الکترود های روتیلی با فلز جوش روتیل که همان شکل طبیعی اکسید تیتانیم و اکسید آهن تیتان دار می باشد ساخته می شود .از لحاظ ترکیبیات شیمیایی فلز جوش الکترود روتیلی که تحت عنوان الکنرود E6013 مخصوص جوشکاری لوله گاز می باشد شامل مواد فسفر ، گوگرد ، منگنز، سیلیس و کربن می باشد .

با فراگیر شدن صنعت جوشکاری و استفاده از الکترود (سیم جوش) کارخانه ها و شرکت های تولیدی متعدد این محصول را در خط تولید خود آورده اند . در این بین محبوبیت و کیفیت الکترود های شرکت های Mika , Ama, Argon, MT  سبب شد در بازار مصرف ایران تقاضای بیشتری پیدا کنند . بدین منظور کارشناسان این صنعت با بررسی های صورت گرفته بر روی الکترود های تولیدی این شرکت ها برای مصارف لوله کشی گاز این شرکتها ، تجربیات خود را در زمینه آزمایش های کاربردی ارائه کرده اند .

ماحصل نتایج تست بر روی این الکترود ها در قالب رتبه بندی در هر تست مشخص شده است تا مصرف کنندگان بتوانند با مقایسه محصول مورد نظر خود را انتخاب نمایند .

در ۳۰ دقیقه شما هم کارشناس لوله و اتصالات شوید

مقاله قبلی

انواع خطوط لوله که هر مهندس نفت و گاز باید آنها را بشناسد

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *